Elveda Beğeni Sayıları!

Söz konusu sosyal medya olduğunda beğeni sayılarının önemini hepimiz biliyoruz. Özellikle Instagram’da az beğeni alan görsellerimizi kötü olarak gördüğümüz bu durum yakında ortadan kalkıyor. Artık vay efendim bu içerik 10k beğeni aldı, bu içerik neden 1k bile almadı gibi sorunlar ortadan kalkıyor. (En azından dışardan bakınca. Kendiniz beğenileri görmeye devam edeceksiniz. Merak etmeyin :P) Instagram, gönderilerdeki ‘beğenileri gizleme’ özelliğini dünya genelinde 7 farklı ülkede test ediliyor çok yakında ise bu özellik ABD’de de teste açılıp kullanıcıların tepkilerine bakılacak.

Geçenlerde düzenlenen WIRED25 konferansında konuşan Instagram CEO’su Adam Mosseri, beğeni gizleme özelliğinin testlerinin ABD’de önümüzdeki hafta başlayacağını duyurarak kullanıcıların bu duruma hazır olmalarını istedi. Şimdiye kadar yapılan dünya çapı testlerde, Instagram akışında (feed) genel gönderilerdeki, web’deki ve profillerdeki beğeniler gizlenerek kullanıcıların tepkisi ölçüldü.

Elbette siz kendi gönderilerinize kaç beğeni geldiğini görmeye devam edeceksiniz ancak diğer kullanıcılar sizin gönderilerinize kaç beğeni geldiğini göremeyecek. O yüzden ortamlarda her gönderim 5k nın altına düşmüyor diye hava atabilirsiniz 😉 Peki sizce bu beğeni sayılarının gizlenmesi iyi mi kötümü oldu? Kararı sizlere bırakıyoruz.